Faktura pobrana z portalu firmowego nie jest fakturą pustą
Udostępnienie dodatkowych, identycznych faktur na portalu nie powoduje wystawienia więcej niż jednego dokumentu dotyczącego tego samego zdarzenia gospodarczego.
Tak wynika z wydanej 3 lutego 2022 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB3-1.4012.934.2021.1.IK).
Wnioskodawca przesyła faktury VAT w dwóch formach: elektronicznej i papierowej. Forma elektroniczna jest przewidziana dla kontrahentów, którzy wyrazili zgodę na ich otrzymywanie w takiej formie, a w formie papierowej dla podmiotów, które nie wyraziły takiej zgody. Do wysłania dokumentów księgowych w formie elektronicznej wnioskodawca wykorzystuje portal firmowy, który jednocześnie służy wnioskodawcy do udzielania kontrahentom informacji o złożonych przez nich zamówieniach. Wnioskodawca planuje rozwinięcie portalu o możliwość sprawdzenia i pobrania faktur VAT przez kontrahentów. Udostępnienie będzie następowało automatycznie w momencie wprowadzenia przez wnioskodawcę faktury do systemu finansowo-księgowego. Portal będzie przesyłał spółce informacje o tym czy i kiedy kontrahent pobrał fakturę VAT.
Wnioskodawca zadał pytanie czy fakturę udostępnioną na portalu należy uznawać, za odrębną fakturę. Spytał też o możliwość anulowania faktury dostarczonej kontrahentowi przez portal.
Zdaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta